czwartek, 19 kwietnia 2012

Przemyśl w fotografii






Herb Ziemi Przemyskiej




Herb Przemyśla

Położenie Przemyśla na skrzyżowaniu dróg handlowych biegnących z zachodu na wschód przez Kraków i Lwów, z północy przez Toruń do Lwowa i dalej na południe w pełni wykorzystywali jego mieszkańcy. Przemyśl, w okresie swego rozkwitu przypadającego na wiek XV i XVI,  był jednym z najbogatszych miast w Polsce. Kwitło tu rzemiosło i sztuka, wysoko stała oświata. Dziś odległą i bogatą historię miasta i jego mieszkańców odnaleźć możemy na pożółkłych stronach rękopisów przechowywanych skrzętnie w archiwach jak i ukrytych pod ziemią reliktach ale o tym napiszę później 
Najpierw chcę pokazać piękne starą i zabytkową architekture przemyśla


Przemyśl dawniej
Panorama starego Przemyśla


Rynek 
Dworzec kolejowy
Stacja kolejowa Zasanie budynek stoi do dzisiaj 
Most główny niestety zniszczony obecnie na tym miejscu nowy most
Most 3-go maja zniszczony w 1915 r
Tętniący życiem rynek główny
A dzisiaj wygląda tak 







Urząd miasta

Budynek Urzędu Miejskiego
Przez wiele stuleci obecny budynek magistratu pełnił wiele funkcji. W XIX wieku zaborcy rozebrali renesansowy ratusz, który stał na przemyskim Rynku. Jego funkcję przejął budynek przy Rynku 1 wraz z odrodzeniem się wolnej i niepodległej Polski.



Przemyski rynek
specyficzny przemyski Rynek otaczają kamienice tylko z trzech stron. Do naszych czasów nie ostała się zachodnia pierzeja. Pozostała część kamienic jest przepięknie odnowiona i tworzy niespotykany klimat, niezwykłego Rynku.
foto. piterson53

Przemyśl położony jest w malowniczej dolinie Sanu. Kto raz zobaczy przepiękny krajobraz ziemi przemyskiej nigdy go nie zapomni.
A teraz tuż przed mistrzostwami Przemyśl  pięknieje błyskawicznie, zostaly odnowione stare zabytkowe kamienice, dworzec kolejowy. Moim zdaniem najpiękniejszy w polsce a nawet być może w europie
 

Wybudowany w latach 1859-1860 i przebudowany w 1895 roku jest jedną z najokazalszych budowli na linii kolejowej łączącej Kraków ze Lwowem. Ma charakter neobarokowy z bogatym wystrojem wnętrz. W holu znajduje się 12 plafonów wykonanych przez Jana Talagę i Feliksa Wyrzywalskiego. W sali restauracyjnej można obejrzeć malowidła ścienne Mariana Strońskiego.
Hol główny i kasy biletowe

Sala restauracyjna chwilowo jeszcze nie czynna
Hol boczny

 

Wystrój holu głównego z bogatymi złoceniami
Fasada budynku od strony peronów